ОБОВ’ЯЗКИ МЕДИЧНОЇ СЛУЖБИ

Щоденний контроль за станом здоров’я вихованців

Медичні працівники дошкільного навчального закладу мають здійснювати постійний контроль за станом здоров’я дітей, надавати невідкладну медичну допомогу у разі гострого захворювання або травми, систематично навчати дітей правил особистої гігієни, проводити профілактичні щеплення спільно з лікарем-педіатром згідно з календарем щеплень у порядку і в терміни, встановлені МОЗ.

Щоденно медичний персонал контролює профілактику травматизму, спалахів гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь. Щоденні медичні огляди дітей допомагають своєчасно виявити ознаки захворювання у дитини, ізолювати вихованця від здорових дітей і надати невідкладну медичну допомогу. Основи законодавства України про охорону здоров’я від 19 листопада 1992 р. № 2801-XII із змінами і доповненнями.

Контроль за організацією харчування

Медична сестра дошкільного навчального закладу відповідно до законодавства здійснює постійний контроль за організацією харчування, у тому числі за безпекою харчових продуктів та готових страв; умовами та строками їх зберігання і реалізації, технологією приготування страв; виконанням норм харчування тощо. При організації харчування медичний персонал керується насамперед Інструкцією з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах (наказ МОН, МОЗ від 17 квітня 2006 р. № 298/227) та порядком організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах (наказ МОН, МОЗ від 1 червня 2005 р. № 242/329).

ОТИТ: чи все так просто як здається?

ОТИТ: чи все так просто як здається?

Мабуть з сопливими носиками у дітей стикався кожен з батьків. І на перший погляд соплі не є приводом бити тривогу і бігти стрімголов до лікаря, та й зв'язок між вухами і носом не всякому очевидна. Але це не так. Виною - помилкова думка, що дитина це зменшена копія дорослого, а це значить, що можна піти в аптеку запитати поради у продавця, закапати ніс або зовсім нічого не робити і все пройде.

Неозброєним оком легко і просто побачити зовнішнє вухо. Його функція полягає в посиленні проведення і направлення всіх звукових коливань через слуховий прохід до барабанної перетинки, яка відділяє зовнішнє вухо від середнього.

Завданням середнього вуха служить проведення звуків. Середнє вухо це обмежена порожнина, в ній знаходяться певним чином з'єднані між собою три вушні кісточки, які називаються молоточок, ковадло і стрем'ячко. Тепер уявіть собі, що в цій маленькій кімнатці замість стіни, яка відмежовує простір кімнати (середнє вухо) від вулиці (зовнішнє вухо), щільно натягнута тканина (барабанна перетинка) без єдиної щілини між ними. Звук викликає коливання цієї натягнутою тканини, з якої щільно з'єднана рукоятка молоточка.

У внутрішньому вусі звуки перетворюються в нервові імпульси в місці званому равликом через особливої ​​форми напівкруглі канали цієї структури заповнені спеціальною рідиною і чутливими клітинами.

ЛОР-лікар встановлює діагноз зовнішнього, середнього або внутрішнього отиту в залежності від того в якому відділі вуха виникають порушення.

Отит - це запальний процес в одному з відділів вуха.

Зовнішній отит встановлюють, коли на вушній раковині або в зовнішньому слуховому проході виявляють різні запальні процеси. Це можуть бути різні прищики і гнійнички.

Найчастіше в дитячій ЛОР - практиці зустрічаються середні отити.

Для спрощеного розуміння особливостей дитячого організму уявіть собі коридор, що веде від вхідних дверей в кімнату. В даному випадку дверний проріз - це ніс, а коридор - євстахиєва труба, яка веде в порожнину середнього вуха (тобто в кімнату). У дорослого цей коридор довгий, просторий і розташований під кутом до вхідних дверей. У дитини ж він короткий, дуже вузький і веде прямо від входу (носова порожнина) в кімнату (середнє вухо). І коли дитина починає сопливити з різних причин, то у нього виникає набряк слизової в порожнині носа, що в подальшому викликає набряк євстахієвої труби, через який змінюється тиск і в порожнині середнього вуха починає накопичуватися рідина, якою там бути не повинно. Так виникає катаральний отит.

У дитини знижується слух, з'являється біль і закладеність у вусі. Після чого в порожнині середнього вуха починаються запальні процеси і катаральний отит переходить в гнійний протягом одного або двох днів. Стан дитини погіршується і у неї підвищується температура тіла. З огляду на те, що гній в порожнині середнього вуха має крім нестискуваних властивостей рідини ще й «розплавленням» тканин гнійний отит може перейти в стадію перфорації як через барабанну перетинку в зовнішній слуховий прохід, так і в інші порожнини серед яких соскоподібного відросток (ускладнення - мастоидит) , так і в порожнину черепа. Останні ускладнення даного захворювання можуть мати сумні наслідки від часткової або повної втрати слуху аж до загибелі дитини.

Ось так от «звичайних» соплів виникає середній отит, який тягне за собою масу серйозних наслідків для здоров'я дитини. Виходячи з особливостей будови і роботи дитячого організму вкрай протипоказано самолікування «бабусиними» методами, за порадою як знайомих і близьких так і продавців в аптеках; саме тому при будь-якого болю у вусі необхідно своєчасне звернення до поліклініки по медичну допомогу, а в разі необхідності направлення до вузького лікаря-оториноларинголога з метою призначення адекватного лікування і попередження серйозних ускладнень, які зажадають хірургічного втручання і серйозного дорогого лікування.

ХАРЧОВЕ ОТРУЄННЯ У ДІТЕЙ

Харчове отруєння– це гості симптоми, які виникають в результаті потраплення отруйних сполук в організм. Через слабку імунну систему діти більш вразливі до харчових отруєнь ніж дорослі. За своєю природою харчові отруєння поділяються на два великих класи:
1 – отруєння токсинами мікробів, які попадають в організм з їжею (харчові токсикоінфекції)
2 – неінфекційне отруєння (хімічними сполуками, отрутами, неїстівні продукти харчування).
Симптомихарчової інфекції можуть розвинутися вже через 30 хвилин після споживання токсичного продукту. Провідними симптомами є нудота та блювання, які можуть повторюватися до 10 разів на добу. Больовий синдром не завжди супроводжує отруєння, але дитина може скаржитися на переймоподібні болі в області пупка або верхнього відділу передньої черевної стінки. Рідше зустрічається підвищення температури тіла, яке в більшості випадків не перевищує позначку 38оС. Часто швидкий розвиток даних симптомів, особливо у дітей раннього віку, призводить до значного зневоднення, яке загрожує здоров’ю дитини. Отже якщо батьки відзначають такі симптоми як суха та бліда шкіра, потріскані губи, сухий язик з білим нальотом, зниження кількості сечовиділення, або якщо дитина стала в’ялою та сонливою – потрібно без зайвих зволікань надати першу допомогу та звернутися до лікаря!
Допомога вдома.Удома в першу чергу рекомендовано провести промивання шлунку. Зазвичай ця процедура повинна виконуватися медичними спеціалістами особливо у дітей молодшого віку через ризик потрапляння токсичних речовин у дихальні шляхи. Але в домашніх умовах, якщо дитина в свідомості, можна дати випити теплу підсолену воду та викликати рефлекс блювання (подразнення кореня язика). Наступним етапом є застосування адсорбуючий речовин (такі як активоване вугілля або інші сорбенти). Ліки рекомендовано приймати часто та маленькими дозами. Найважливішим етапом лікування є відпаювання дитини. У грудному віці дуже важливо якнайчастіше прикладати малюка до грудей. Дітей більш старшого віку відпаюють спеціальними готовими розчинами для відновлення втраченої рідини або розчинними порошками які продаються в аптеках. За відсутності таких у домашніх умовах дітям старше 3-ох років можна давати солодкий чай, розведений в два рази сік, компот або звичайну трішки підсолену воду невеликими порціями через короткі проміжки часу.
Зазвичай харчове отруєння має виражену симптоматику та нетривалий перебіг, однак у дітей може призвести до негативних наслідків.
Найважливіше що потрібно зробити батькам це звернутися за допомогою до лікаря при появі перших симптомів отруєння та надалі виконувати його вказівки.

Опіки: основи невідкладної допомоги

Існують прості правила домедичної допомоги при опіках, за допомогою яких кожен може надати першу допомогу оточуючим вірно.
Опіки градують за чотирма ступенями в залежності від глибини ураження:
• Першого ступеня — уражений верхній шар шкірни. Опік проявляється гіперемією, набряком, печією шкіри, локальним підвищенням температури тіла, помірним болем.
• Другого ступеня — пошкоджуються глибші шари шкіри. Будуть наявні пухирі, наповнені рідиною.
• Третього ступеня —глибоке ураження шкіри, також може бути пошкоджена підшкірна клітковина. Цей ступінь характеризується темним кольором рани (некроз, тобто відмирання, тканин).
• Четвертого ступеня — обвуглена шкіра, вражаються м’язи та кістки. Виражений больовий синдром. Раньова поверхня вкрита темним струпом (некротизована тканина).
Алгоритм надання першої або домедичної допомоги постраждалому з опіком:
• Припинити вплив термічного фактору (джерела опіку). Треба зняти пошкодженний обгорілий одяг.
• Зателефонувати до швидкої медичної допомоги.
• Не прибирати речі, які прилипли до пошкодженої шкіри!
• Обробити опіки холодною водою або накласти холодний компрес для зменшення болю. Це ефективно, якщо охолоджувати у перші три години з моменту обставини, протягом 20 хвилин. Неуражені ділянки треба залишити сухими. Не треба охолоджувати опіки, якщо температура тіла 35ºС і нижче.
• Можна використати протиопікову пов’язку, якщо вона наявна у аптечці. Такі пов'язки мають охолоджуючий та антисептичні ефекти. Також вона не прилипає до рани й не травмує її, поглинає значний об’єм виділень із ураженої ділянки .
• Якщо немає спеціальної протиопікової пов’язки, можна використовувати стерильну пов’язку з марлі (бинта) чи несинтетичну чисту тканину.
• З метою зменшення інтоксикації та уникнення зневоднення, можна дати потерпілому випити води, але негазованої.
• Також можливе використання знеболювальних лікарських засобів, таких як парацетамол чи ібупрофен.
• Краща поза для людини з опіком очей або обличчя — сидячи, таким чином зменшиться набряк.
• Крім того, при пожежах у закритих просторах опіки можуть ускладнюватися ураженням дихальних шляхів. У такому випадку потрібно забезпечити доступ свіжого повітря, слідкувати за диханням.
• Також у пацієнтів з великою площею ураження опіками є високий ризик перехолодження. В такому разі треба зігріти постраждалого, можна накрити ковдрою чи теплим одягом тощо.
Чого не треба робити:
• Категорично заборонено використовувати для охолодження опіків лід, бо це може призвести до гіпотермії (переохолодження, зниження температури тіла до 35ºС та нижче) та додаткового ураження організму.
• Заборонено обробляти уражені ділянки шкіри жирами тваринного походження, олією, соком алое, крохмалем, борошном, мазями чи гелями тощо.
• Не можна в разі появи пухирів проколювати іх. У випадку якщо пухирі самостійно розірвались, треба накласти стерильну чи звичайну чисту пов’язку.
• Не використовуйте спиртовмістні препарати. Таким чином до термічного опіку додасться ще і хімічний.
Також іноді рівень інтенсивності болі не завжди відповідає ступіню опіку. Наприклад, опік досить високого ступеню може бути відносно безболісним.

Дії при підвищенні температури тіла у дитини

1️. Найперше - це дотримання оптимальної Т повітря та вологості у квартирі/будинку - 18-22С та 40-60%.Часте провітрювання кімнати, в котрій знаходиться дитина.
2️. Рясне пиття. Пропонуйте дитині пити невеликими об’ємами, але часто.
❗️купати можна, якщо дитина добре себе почуває.
3️.За необхідності та поганому самопочутті дитини використовуємо жарознижувальні препарати на основі парацетамолу/ібупрофену:
⁃ в ідеалі віддати перевагу сиропам;
⁃ свічки використовуємо, коли дитина відмовляється пити сироп чи є блювання.
Відповіді на найпопулярніші запитання від мам:
1️)При яких показниках необхідно збивати Т тіла?
✔️ми оцінюємо не цифри, як показ, а самопочуття дитинки.
Досить часто буває так, що при підвищенні Т тіла 38,8С дитинка почуває себе нормально, активна, тому непотрібно збивати Т тіла.
А буває, що при Т тіла 37,7 дитина в‘яла, відмовляться їсти, тому звісно тут варто допомогти дитині.
2️)Через який час після прийому медикаментів Т тіла знижується?
✔️В середньому через 30-40 хв, іноді і до 1-2 годин.
✔️зниження Т тіла на 1-1,5С це нормально, різке зменшення Т тіла на 2,5-3С це стрес для організму, тому не хвилюйтесь, якщо Т тіла була 38,6С, а через годину 38,1С.
3️)Якими методами ще можна збити Т тіла у дитини?
✔️роздягнути дитину (не допускайте перегріву);
✔️рясне пиття;
✔️дотримання Т режиму (провітрювати, зволожувати).
4️)Чого не варто робити?
❌одягати тепло, щоб пропотіла;
❌обтирати тіло спиртом/оцтом;
❌парити ноги.
5️)Як правильно розрахувати дозу?
*Ефералган (парацетамол) (150мг/5мл) розраховуємо за формулою (15мг/кг):
- маса тіла дитини *15, отримане число*5 і ділимо на 150 (це і буде разова доза препарату для дитини). Але не зажди зручно тримати біля себе калькулятор, тому рекомендовано ділити масу тіла дитини на 2.
6️)Якщо Т тіла після прийому препарату знов наростає, що робити?
✔️якщо пройшло понад 2 години можна дати інший препарат (наприклад, був парацетамол, значить даємо ібупрофен).
❗️❗️Підвищення Т тіла у дитини - це завжди привід звернутись до лікаря та не займатись самолікуванням ❗️❗️

Кiлькiсть переглядiв: 9