Харчування

Організація харчування дітей
Організація харчування дітей в закладах дошкільної освіти–це чітко регламентований процес, що регулюється чинними законодавчими нормами.
Основні із цих норм викладено:

в Законах України «Про освіту»,

«Про охорону дитинства»,

в постановах Кабінету Міністрів України № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах»,

наказах МОН України № 667 «Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних та інтернатних навчальних закладах»;

№ 298 «Про затвердження інструкції з організації харчування дітей у ЗДО,

№ 242 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах»;

№ 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»».

Якість харчування визначається багатьма чинниками, та найголовніший – сума бюджетних призначень, яка щорічно виділяється міською радою на закупівлю продуктів і продовольчої сировини для приготування їжі дітям. Від цієї суми залежить відсоток виконання норм харчування.
Визначено ряд пільгових категорій з оплати за харчування в закладах дошкільної освіти. Звільняються від оплати:

- діти-сироти та діти, що позбавлені батьківського піклування;

- діти із сімей, сукупний дохід в яких на кожного члена за попередній квартал з урахуванням індексу зростання цін не перевищив рівня забезпеченняпрожиткового мінімуму;

-діти - інваліди;

- діти, яких батьки-учасники АТО загинули;

- Розмір плати зменшується на 50% для батьків в сім’ях яких троє і більше дітей.

Також у 2022 році звільнено від плати за харчування дітей учасників АТО (ООС) у закладах дошкільної та загальної середньої освіти, які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Харкова.
Законом України від 05.11.2020 р. № 978-IX визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні й комунальні заклади дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти, забезпечують безплатним харчуванням дітей, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-XII.
Йдеться про дітей з числа осіб, визначених у ст. 10 цього Закону. Закон № 978-IX набрав чинності 01 січня 2021 року.
З текстом Закону можна ознайомитись за посиланнямwym-1696272211379

Усі головні принципи організації харчування в дитячому закладі реалізовані згідно з двотижневим меню (на зиму-осінь, літо-весну ), розробленому в суворій відповідності з технологічними вимогами.

У своїй роботі ми керуємося такими принципами:

В закладі відпрацьовано:

·Режим та графік харчування вихованців.

· Визначено постачальників харчування та продовольчої сировини.

· Керівником розроблено Інструкцію прийому продуктів харчування та видачі їх на кухню.

· Щоденно складається меню – розклад з веденням обліку дітей, які отримують безоплатне або пільгове(50 %) харчування.

· Щоденно ведеться контроль за харчуванням.

· Щоденне інформування батьків про раціон страв в закладі на стенді «Меню».

З метою зниження рівня захворюваності приділяється увага диспансерній групі дітей – з відхиленням у стані здоров’я і хронічними захворюваннями поза загостренням (хвороби печінки, жовчних протоків, нирок, алергічні хвороби тощо). За призначенням лікаря ці діти отримують короткострокове дієтхарчування. Ведеться облік таких дітей, відповідно до вимог враховується тривалість застосування дієти і своєчасне переведення дітей на загальний стіл.
У закладі встановлено доцільний трьохразовий режим харчування,наявні меню-вивіски, графіки видачі їжі (затверджені завідувачем), добові проби. Призначені відповідальні особи за організацію харчування та відповідальна особа за зняття проби з готових страв.

Відповідно до вимог організовано питний режим.

Ведеться контроль за дотриманням правил організації харчування з боку медперсоналу та адміністрації.

У дошкільному закладі наявні картотеки страв, орієнтовні двотижневі, сезонні меню, затверджені СЕС, щоденні меню-розкладки, котрі відповідають картотекам страв.

Дошкільний навчальний заклад забезпечений проточною холодною та гарячою водою. Технологічне та холодильне обладнання знаходиться в робочому стані, є необхідна кількість посуду, котрий промаркований і використовується за призначенням.

В закладі наявний весь набір продуктів (в асортименті крупи, цукор, борошно, масло вершкове, овочі, риба, м’ясні та молочні продукти, тощо).Продукти харчування та продовольчу сировину постачають постачальники відповідно до тендеру постачання харчових продуктів у днз.

Всі продукти харчування, що надходять, відповідають вимогам державних стандартів, супроводжуються документами, що засвідчують їх якість. В закладі створена бракеражна комісія.

Зберігаються продукти в спеціально обладнаній коморі, овочесховищі, холодильниках, де забезпечено дотримання санітарних норм, в тому числі товарне сусідство, температурний режим тощо. Дані про безпечність якості продуктів та термін їх реалізації систематично фіксується в Журналі бракеражу сирої продукції. Облік продовольчої сировини фіксується в Книзі складського обліку продуктів.

Вихователі та помічники вихователів дошкільного навчального закладу беруть активну участь в організації харчування дітей, формують у них культуру харчування та розуміння значення прийому їжі для нормального функціонування організму. Дітей привчають сідати за стіл охайними, з чистими руками, сидіти за столом правильно та користуватись столовим приладдям (столовою, чайною ложками та виделкою). Дітей середньої та старшої груп навчають чергувати: сервірувати столи, збирати використаний посуд, використовувати санітарний одяг.

Кiлькiсть переглядiв: 1129